Concursul județean ,,În lumea poveștilor”

Publicat: 31 mai 2021

În data de 26 mai 2021 a avut loc jurizarea materialelor primite la biblioteca județeană în cadrul ediției a XII-a a proiectului. Au participat cinci grupe de preșcolari de la grădinițele nr. 4 și 8 din Alexandria, sub îndrumarea cadrelor didactice: Anghel Daniela, Badea Adriana, Dociu Alina, Drăghici Livia, Flămînzeanu Elena, Grămadă Liliana, Scutelnicu Cristina, Velea Adriana, Ciupercă Flaviana și Mone Mirela.

Cadrele didactice au trimis filmări audio-video pentru probele de costum și prezentare de personaj, realizate în grădiniță și desene și colaje pentru proba de desen și cea de cunoaștere a poveștilor propuse în regulament.

După vizionarea acestor materiale, juriul format din cadrele didactice Alina Boangher, Adriana Lale și Elena Iconaru bibliotecar, au stabilit câștigătorii:

CÂȘTIGĂTORII PREMIILOR PE PROBE

PROBA DE COSTUM

  • CEL MAI INGENIOS COSTUM – Căruță  Alexandru – Gr. Cu PP nr. 4 echipa Fluturașilor
  • LOCUL I – Vătui Sofia – Gr. Cu PP nr. 4 echipa Buburuzelor
  • LOCUL II – Trifu Amalia – Gr. Cu PP nr. 8 echipa Ursuleților
  • LOCUL II – Pisică Vlad – Gr. Cu PP nr. 4 echipa Albinuțelor 
  • LOCUL III – Ivan Eduard – Gr. Cu PP nr. 8 echipa Ursuleților
  • LOCUL III – Buică David – Gr. Cu PP nr. 4 echipa Buburuzelor
  • LOCUL III – Grădinaru Daria – Gr. Cu PP nr. 4 echipa Albinuțelor
  • LOCUL III – Neagu Eduard – Gr. Cu PP nr. 4 echipa Ciupercuțelor

PROBA DE PREZENTARE PERSONAJ

  • CEA MAI SPECTACULOASĂ PREZENTARE – Bălănescu David – Gr. Cu PP nr. 4 echipa Ciupercuțelor
  • LOCUL I – Ivașcu Daria – Gr. cu PP nr. 4 echipa Fluturașilor
  • LOCUL II – Mincă David – Gr. cu PP nr. 4 echipa Buburuzelor
  • LOCUL II – Buligan Aida – Gr. cu PP nr. 4 echipa Buburuzelor
  • LOCUL II – Bărbulescu Alexandra – Gr. cu PP nr. 8 echipa Ursuleților
  • LOCUL III – Dumitrache Maria – Gr. cu PP nr. 4 echipa Ciupercuțelor
  • LOCUL III – Boșnea Ianis – Gr. cu PP nr. 4 echipa Albinuțelor
  • LOCUL III – Șerban Sara – Gr. cu PP nr. 4 echipa Fluturașilor
  • LOCUL III – Boldeiu Dragoș – Gr. cu PP nr. 8 echipa Ursuleților

PROBA DE DESEN        DESEN LUCRAT ÎN GRĂDINIȚĂ 

  • LOCUL I – Matei Alexandru – Gr. cu PP nr. 4 echipa Albinuțelor
  • LOCUL I – Brătucu David – Gr. cu PP nr. 4 echipa Ciupercuțelor
  • LOCUL II – Ivan Simona – Gr. cu PP nr. 4 echipa Buburuzelor
  • LOCUL II – Marin Andrei – Gr. cu PP nr. 4 echipa Albinuțelor
  • LOCUL II – Velcea Andrei – Gr. cu PP nr. 4 echipa Fluturașilor
  • LOCUL III – Dulceanu Dominic – Gr. cu PP nr. 4 echipa Ciupercuțelor
  • LOCUL III – Speriatu Antonia – Gr. cu PP nr. 4 echipa Fluturașilor
  • LOCUL III – Toma Daria – Gr. cu PP nr. 8 echipa Ursuleților

PROBA CUNOAȘTEM POVEȘTILE- proba pe echipe – colaj de desene din poveștile propuse

  • LOCUL I  – Echipa Buburuzelor – Gr. cu PP nr. 4
  • LOCUL II – Echipa Ciupercuțelor – Gr. cu PP nr. 4
  • LOCUL II – Echipa Fluturașilor – Gr. cu PP nr. 4
  • LOCUL III – Echipa Ursuleților – Gr. cu PP nr. 8
  • LOCUL III – Echipa  Albinuțelor – Gr. cu PP nr. 4

Imagini de la eveniment: