Copiii noștri talentați

Publicat: 6 decembrie 2017

Biblioteca Județeană ,,Marin Preda” Teleorman în parteneriat cu Consiliul Județean Teleorman și bucurându-se de colaborarea foarte bună a Inspectoratului Școlar Teleorman și a cadrelor didactice ce alcătuiesc juriul, a organizat în data de 06 decembrie 2017, ora 1000, la Sala de lectură, decernarea diplomelor pentru câștigătorii celei de-a XVII-a ediții a concursului de creație literară ,,Copiii noștri talentați”.

La această ediție s-au înscris 153 de lucrări ale elevilor, la cele două secțiuni – poezie și proză, din 17 școli gimnaziale din Alexandria și din județ.

Din partea Consiliului Județean Teleorman doamna Eugenia Ionescu a adresat câteva cuvinte de salut, iar managerul Bibliotecii Județene ,,Marin Preda” a înmânat diplomele câștigătorilor.

Cele două premii speciale au fost acordate astfel:

  • Premiul CONSILIULUI JUDEȚEAN TELEORMAN – Cea mai bună lucrare de proză scurtă – Păun ElliȘcoala Gimnazială ,,Mihai Viteazul” Alexandria
  • Premiul BIBLIOTECII JUDEȚENE ,,MARIN PREDA” TELEORMAN – Cea mai bună lucrare de poezieParaschiv Gabriel Felix – Școala Gimnazială ,,Vasile Racotta” Ștorobăneasa

Câștigătorii celorlalte categorii sunt:

PREMIU NUME ELEV SECȚIUNE ȘCOALA
I NISTOR ELIZA GEORGIANA Poezie III-IV Șc. Nr. 5 Alexandria
II DESCULȚU EVELINA MARIA Poezie III-IV Șc. ,,M. Viteazul” Alex.
III SOARE BIANCA Poezie III-IV Șc. ,,Șt. cel Mare” Alex

 

I BÎRLEANU MARIA Proza III-IV Șc. Nr. 5 Alexandria
II TOMA DANI ALEXANDRU Proza III-IV Șc. ,,Șt. cel Mare” Alex
III ISPAS LUCA ALEXANDRU Proza III-IV Șc. Nr. 5 Alexandria

 

I PETREACĂ AMELIA Poezie V-VI Șc. ,,Șt. cel Mare” Alex
II ILIN ANDREEA Poezie V-VI Șc. Nr. 5 Alexandria
III MUȘAT EVELINA Poezie V-VI Șc. ,,Șt. cel Mare” Alex

 

I ISPAS NERISA Proza V-VI Șc. ,,M. Viteazul” Alex.
II MUȘAT MARIA Proza V-VI Șc. ,,M. Viteazul” Alex.
III PISICĂ ȘTEFANIA Proza V-VI Șc. ,,Z. Stancu” Roșiori

 

I BADEA ALEXIA Poezie VII-VIII Șc. Nr. 2 Videle
II NECȘULEASA ALEXANDRA Poezie VII-VIII Șc. Nr. 2 Videle
II DUMINICĂ ANDREEA CĂTĂLINA Poezie VII-VIII Șc. Viișoara
III NECULA CRISTINA VIOLETA Poezie VII-VIII Șc. Purani
III DOGARU ȘTEFANIA ELENA Poezie VII-VIII Șc. Purani

 

I BOTEA ANELIS Proza VII-VIII Șc. Nr. 5 Alexandria
II BADEA ALEXANDRA Proza VII-VIII Șc. nr. 1 Orbeasca
III BRADU ANA MARIA Proza VII-VIII Șc. Bujoreni

 

MENȚIUNI:

POEZIE III – IV

PETRUȘ RALUCA GEORGIANA ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
BUZATU LUCAS ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA
ALMĂJANU ANDRA ERIK ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
ZANFIR LORENA ALEXANDRA ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
IONESCU ANDRA MARINA ȘC.G. ,,M. VITEAZUL” ALEXANDRIA
NEAGU MATEO GABRIEL ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.
DICĂ ERIK ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.

 

PROZA III – IV

DUMAN RAREȘ IONUȚ ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
VELICU TEODORA MARIA ȘC.G. ,,M. VITEAZUL” ALEXANDRIA
DUMITRACHE DENIS ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA
GOGOAȘĂ ADELINA ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
OPRIȘ MARIO ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.
GHIȚĂ ANDRA IOANA ȘC.G. ,,M. VITEAZUL” ALEXANDRIA
GROSEANU ELISA ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.

 

POEZIE V – VI

FLOROIU DENIS IONUȚ ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.
CIOBANU FLORENTINA ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA
RĂDUCU ALEXANDRA ȘC. G. ,,V. RACOTTA” ȘTOROBĂNEASA
DĂGAN MARIA CRISTINA ȘC. G. PURANI
GHIMFUS DIANA SARA ANDREEA ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
MUȘAT DIANA ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA
PAVEL ANDREEA MARIA ȘC. G. ,,V. RACOTTA” ȘTOROBĂNEASA

 

PROZĂ V – VI

IGNAT BIANCA ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA
ȘERBAN PASCU ROBERT ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.
EFTIMIE DAVID ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.
PETROSU BIANCA ALEXANDRA ȘC. G. NR. 2 ORBEASCA

 

POEZIE VII – VIII

GAVRILĂ MARIA ȘC.G. ,,M. VITEAZUL” ALEXANDRIA
DOGARU PETRIȘOR MARIUS ȘC. G. PURANI
BURCEA MIRELA ȘC. G. VIIȘOARA
MOȚOI NEAGA MARIA ȘC.G. ,,M. VITEAZUL” ALEXANDRIA
GHINEA MĂDĂLINA ȘC.G. ,,M. VITEAZUL” ALEXANDRIA
FEREȘTEANU BIANCA ȘC. G. ,,V. RACOTTA” ȘTOROBĂNEASA
BULIGA ANDREEA ELENA ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
CIOCÎRLAN CRISTINA ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA
POPA DOROTEEA ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA
NEACȘU RĂZVAN ȘC. G. NR. 5 ALEXANDRIA

 

 

PROZA VII – VIII

ȚÎNȚĂREANU MIRCEA ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.
FIRICAN ALEXIA ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEX.
TOMA RALUCA ȘC. G. ,,GR. D. GHICA” PERETU
Imagini eveniment: