Anunt Eveniment „Copiii noștri talentați primesc premii de Moș Nicolae”

Publicat: 3 decembrie 2018

Consiliul Județean Teleorman și Biblioteca Județeană ,,Marin Preda” Teleorman  premiază în data de 06 decembrie a.c. câștigătorii tradiționalului concurs județean de creație literară ,,Copiii noștri talentați”, ediția a VIII-a.

La această ediție au participat elevi de la 10 instituții de învățământ: Școala gimnazială ȘTEFAN CEL MARE Alexandria, Școala gimnazială MIHAI VITEAZUL Alexandria, Școala gimnazială ALEXANDRU COLFESCU Alexandria, Școala gimnazială MIHAI EMINESCU Roșiorii de Vede, Școala gimnazială GRIGORE DIMITRIE GHICA  Peretu, Școala gimnazială NR. 2 Videle, Școala gimnazială NR. 2 Zimnicea, Școala gimnazială NR. 2 Orbeasca de Jos, Școala gimnazială  Segarcea Vale, Școala gimnazială Tătărăștii de Jos, cu 115 lucrări – 72 la secțiunea poezie și 43 la secțiunea proză scurtă. Toate  cele 10 școli au reprezentanți în rândul premiaților.

La cele șase secțiuni se acordă 2 premii speciale, 19 premii I, II și III și 41 de mențiuni, elevii premiați fiind răsplătiți cu diplome și cărți ce fac parte din programa școlară.

Câștigătorii acestei ediții sunt:

CONSILIUL JUDEȚEAN TELEORMAN           Cea mai bună lucrare de proză scurtă

LĂPTARU DANIELA  – ȘC. G. NR. 2 ZIMNICEA

BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ ,,M. PREDA”        Cea mai bună lucrare de poezie

ISAR ALEXANDRU    –  ȘC. G. ,,ȘTEFAN CEL MARE” ALEXANDRIA

PREMIU NUME ELEV SECȚIUNE ȘCOALA
I IOTU DRAGOȘ Poezie III-IV Șc. G. ,,Ștefan cel Mare” Alexandria
II DUMAN IONUȚ Poezie III-IV  Șc. G. ,,Gr.D.Ghica” Peretu
III STANCU RĂZVAN Poezie III-IV Șc. G. ,,Al. Colfescu” Alexandria

 

I LICU MARIA ISABEL Proza III-IV Șc. G. ,,Ștefan cel Mare” Alexandria
II CROITORU OTILIA Proza III-IV Șc. G. ,,Ștefan cel Mare” Alexandria
III TONE ROBERT Proza III-IV Șc. G. ,,M. Viteazul” Alexandria

 

I VLĂDUȘCĂ CIPRIAN Poezie V-VI Șc. G. ,,M. Eminescu” Roșiorii De Vede
II SEGĂRCEANU ANDREEA Poezie V-VI Șc. G. Segarcea Vale
II TEKE MUSTAFA IONUȚ Poezie V-VI Șc. G. ,,M. Eminescu” Roșiorii De Vede
III VELICU TEODORA Poezie V-VI Șc. G. ,,M. Viteazul” Alexandria

 

I KOLLIAS HRYSA Proza V-VI Șc. G. Nr. 2 Zimnicea
II MARINESCU ANDRA Proza V-VI Șc. G. Nr. 2 Zimnicea
III VOINEA MIHAELA Proza V-VI Șc. G. ,,M. Eminescu” Roșiorii De Vede

 

I GUNCEA RALUCA Poezie VII-VIII Șc. Nr. 2 Zimnicea
II IATAN DORA Poezie VII-VIII Șc. G. ,,M. Eminescu” Roșiorii De Vede
III  SPÎNU LUANA Poezie VII-VIII Șc. G. ,,Gr.D.Ghica” Peretu

 

I CRISTEA DANIELA Proza VII-VIII Șc. G. ,,Ștefan cel Mare” Alexandria
II PĂUN ELLI MARIA Proza VII-VIII Șc. G. ,,M. Viteazul” Alexandria
III ȚÎNȚĂREANU MIRCEA Proza VII-VIII Șc. G. ,,Ștefan cel Mare” Alexandria

 

MENȚIUNI

Nr.

crt.

Nume elev Secțiune Școala
1 DÎRMINĂ ARIANA POEZIE III-IV Șc. G. ,,Gr.D.Ghica” Peretu
2 SPÎNU DANIEL POEZIE III-IV Șc. G. ,,Gr.D.Ghica” Peretu
3 MILANOVICI SOFIA POEZIE III-IV Șc.G.,,Ștefan cel Mare”Alex.
4 GROSEANU DARIA POEZIE III-IV Șc.G.,,Ștefan cel Mare”Alex.
5 GÎDEA ANDREI POEZIE III-IV Șc. G. ,,Al. Colfescu” Alex.
6 DINU NICUȘOR POEZIE III-IV Șc. G. ,,Al. Colfescu” Alex.
7 ALMĂJANU ALEXANDRA POEZIE III-IV Șc. G. ,,Gr.D.Ghica” Peretu
1 DRĂGAN MIHNEA PROZA III-IV Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
2 POPESCU MATEI PROZA III-IV Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
3 CHIRCĂ RUT-ELISABETH PROZA III-IV Șc. G. ,,Gr.D.Ghica” Peretu
4 IONESCU CĂTĂLINA PROZA III-IV Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
5 PĂTRAȘCU THEODOR PROZA III-IV Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
6 PANĂ DENISA PROZA III-IV Șc.G.,,Ștefan cel Mare”Alex.
7 DOCIU ALBERT PROZA III-IV Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
1 MANOLE ALEXIA CRISTINA POEZIE V-VI Șc. G. Nr. 2 Videle
2 VLAD SARA POEZIE V-VI Sc. G. Segarcea Vale
3 ȘIȘU MARIA POEZIE V-VI Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
4 VOIVOZEANU IULIANA POEZIE V-VI Șc. G. Nr. 2 Videle
5 LASLU MARIA POEZIE V-VI Șc. G. Nr. 2 Videle
6 PANĂ CRISTINA POEZIE V-VI Șc. G. Tătărăștii de Jos
7 CIUFU ANDREEA CĂTĂLINA POEZIE V-VI Șc. G. ,,Gr.D.Ghica” Peretu
1 ENE ANDREEA CĂTĂLINA PROZA V-VI Șc.G.Nr.2 Orbeasca de Jos
2 PETROSU BIANCA PROZA V-VI Șc.G.Nr.2 Orbeasca de Jos
3 IRIANU ANDREEA PROZA V-VI Șc.G.,,M. Eminescu” Roșiorii de Vede
4 TEIUȘ MARIA PROZA V-VI Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
5 ROȘIORU-SCUTELNICU CRISTIAN PROZA V-VI Șc. G. Tătărăștii de Jos
6 LUNGU ROXANA PROZA V-VI Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
7 MUȘAT MARIA PROZA V-VI Șc. G. ,,M. Viteazul„ Alex.
1 MUSTĂCIOSU VALENTINA POEZIE VII-VIII Sc. G. Segarcea Vale
2 BOGDEA MĂDĂLIN POEZIE VII-VIII Șc.G.,,Ștefan cel Mare”Alex.
3 IEREMIA GABRIEL POEZIE VII-VIII Șc. G. ,,M. Viteazul” Alex.
4 NEAGU ANDREI POEZIE VII-VIII Șc. G. Nr. 2 Zimnicea
5 HÎNCU GEORGIANA POEZIE VII-VIII Șc. G. Segarcea Vale
6 MICU FLORENTINA POEZIE VII-VIII Șc. G. Tătărăștii de Jos
7 POEZIE VII-VIII
 

1

 

LINCĂ MIRUNA

 

PROZA VII-VIII

 

Șc.G.,,M. Eminescu” Roșiorii de Vede

2 IATAN DORA PROZA VII-VIII Șc.G.,,M. Eminescu” Roșiorii de Vede
3 BRIA IRINA PROZA VII-VIII Șc.G.,,M. Eminescu” Roșiorii de Vede
4 GUNCEA RALUCA PROZA VII-VIII Șc. G. Nr. 2 Zimnicea
5 MIU BIANCA PROZA VII-VIII Șc. G. Segarcea Vale
6 GHEORGHIȚĂ ANDREI PROZA VII-VIII Șc. G. ,,M. Viteazul” Alex.
7 IEREMIA GABRIEL PROZA VII-VIII Șc. G. ,,M. Viteazul” Alex.