Mărțișoare literare. Simpozion Interjudețean, ediția a II-a
Mărțișoare literare
Simpozion Interjudețean, ediția a II-a
Miercuri, 15 martie 2023, începând cu ora 14, Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Teleorman, Casa Corpului Didactic Teleorman, Şcoala Gimnazială I. Gh. Duca Ţigăneşti, Școala Gimnazială Nr.1 Mârzănești și Școala Gimnazială Vasile Racottă Ștorobăneasa a organizat Simpozionul interjudețean Mărțișoare literare – ediția a II-a.
Activitatea a fost deschisa de Valentina Pașa, managerul bibliotecii, care a vorbit despre lumea lui Creangă și frumoasa tradiție a românilor de 1 martie – mărțișorul.
Doamna Luminița Flori Vilae, inspector general adjunct la Inspectoratul Școlar Județean Teleorman, a menționat că va sprijini și pe viitor acest proiect și a felicitat cadrele didactice implicate pentru entuziasmul cu care au răspuns invitației organizatorilor.
Şcoala Gimnazială I. Gh. Duca Ţigăneşti, promotor al simpozionului, a fost reprezentată de doamna director Aurelia Alexuc care a prezentat parcursul proiectului, scopul și obiectivele acestuia și direcțiile viitoare și de doamnele profesor Mariana Nistor, Mariana Delea și Mariana Gheorghiceanu.
Au susținut comunicări: Corina Ștefan, profesor metodist la Casa Corpului Didactic Teleorman și Claudia Vătui, profesor la Școala Gimnazială Vasile Racottă Ștorobăneasa.
Activitatea a continuat cu exemple de bune practici (proiecte didactice, aplicaţii practice, activităţi extraşcolare) și cu un moment artistic susținut de elevii Școlii Gimnaziale I. Gh. Duca Țigănești și elevii Școlii Gimnaziale Nr.1 Mârzănești.

Evenimente Recente:
- Biblioteca de Vară – „O vară în siguranță”
- Ion Barbu – 65 de ani de la trecerea în eternitate
- Noutăți editoriale
- „Biblioteca de Vară” – „Biblioteca echilibrului interior”
- „Biblioteca de vară” – 104 ani de la nașterea scriitorului Marin Preda
- Biblioteca de vară – Primii pași în Inteligența Artificială
- Biblioteca de Vară – „O vară în siguranță”
- Biblioteca de vară – Primii pași în Inteligența Artificială
- Clubul Code Kids Teleorman – „Roboțeii Interactivi” – Modulul II
- Constantin Noica – 117 ani de la naștere