Ziua Națională a Lecturii

Publicat: 17 februarie 2025

Cu prilejul Zile Naționale a Lecturii, Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman a organizat, în perioada 11-14 februarie 2025, mai multe tipuri de activități dedicate lecturii realizate în parteneriat cu instituții de învățământ din municipiul Alexandria.

Marți, 11 februarie 2025, elevii Colegiului Național Pedagogic Mircea Scarlat, însoțiți de doamnele profesoare Silvia Ivănescu și Gabriela Miță au participat la o activitate interactivă, în cadrul căreia au citit fragmente din cărți specifice vârstei lor, au definit lectura, au descoperit titluri noi în colecțiile bibliotecii și au aflat despre proiectele ce urmează a se desfășura în perioada următoare la bibliotecă. Activitatea s-a desfășurat la sala de lectură a bibliotecii și a fost coordonată de Nicoleta Alexe, bibliotecar la Compartimentul Împrumut pentru tineri și adulți.

Joi, 13 februarie 2025, elevii Colegiului Național Al. I. Cuza, care fac parte din Clubul de lectură Cuza Readers, și doamna profesoară Violeta Moț au ales, de Ziua Națională a Lecturii, să aducă cu ei cărțile Eu sunt Malala și Cum să spui te iubesc. Au recitit fragmente și au discutat despre personajele și întâmplările care i-au impresionat și i-au făcut să zâmbească, descoperind că lectura comună le poate întări legăturile de prietenie, oferind momente de conectare profundă.

Elevii Liceului Tehnologic Nicolae Bălcescu, coordonați de doamnele profesoare Nicoleta Cîrnaru, Caliopi Dinu, Mariana Bozeanu și doamna bibliotecar Rozalia Mîrtîc au discutat despre importanța cărților, a lecturii, și au ales să citească pasaje din cărți de dezvoltare personală, pe care apoi le-au împrumutat pentru a termina lectura acasă.

Obiectivul activităților la care au participat peste 100 de liceeni a fost acela de a promova lectura ca obicei cotidian. Activitățile s-au desfășurat la Compartimentul Împrumut pentru tineri și adulți și au fost coordonate de doamna bibliotecar Nicoleta Alexe.

Preșcolarii Grădiniței cu P. P. Nr. 6 de la grupa mare B au vizitat, joi, 13 februarie 2025, Compartimentul Împrumut pentru Copii, unde au aflat despre părțile componente ale unei cărți și despre rolul unei biblioteci. În cadrul atelierului, coordonat de doamnele educatoare Ileana Popescu și Cristina Bălan, cei mici au confecționat semne de carte, le-au decorat și au recitat poezia Cartea de povești. La final, copiii au primit diplome în semn de mulțumire pentru contribuția lor la promovarea lecturii.

Vineri, 14 februarie 2025, elevi de la Școala Gimnazială Mihai Viteazul, însoțiți de doamna profesoară Mirela Măldăeanu și doamna bibliotecar Anuța Voinea, au sărbătorit Ziua Națională a Lecturii și Ziua iubitorului de bibliotecă prin lecturarea povestirilor La Cireșe, La scăldat și Pupăza din tei din volumul Amintiri din copilărie de Ion Creangă, pe care le-au discutat, prezentând și date despre autor.