Anunt Eveniment „Dragobetele la români”

Publicat: 23 februarie 2016

Biblioteca Județeană “Marin Preda” Teleorman, instituție aparținând Consiliului Județean Teleorman,  organizează  miercuri, 24 februarie 2016, ora 10, o serie de manifestări cultural-artistice   dedicate sărbătorii dragostei la români – Dragobetele.

Vor fi vernisate următoarele expoziții: Dragostea în literatură – expoziție de carte din patrimoniul bibliotecii,  Portul popular românesc – expoziție de desene realizate de elevi de la Școala  gimnazială Mihai Viteazul Alexandria și  expoziția de grafică  Dragobetele: Iubește românește!, realizată de elevi de la Liceul  Teoretic Constantin Noica din  Alexandria, coordonator profesor Cristina Mihaela Purcărea.

Programul artistic ce se va desfășura la Sala de lectură a bibliotecii constă în Declarații de dragoste, moment susținut de elevi de la Liceul Teoretic Constantin Noica Alexandria, coordonator  profesor Oana Stoicescu.

Sub genericul  De Dragobete,  Cătălina Berbec, elevă  la același liceu, va susține un moment muzical coregrafic, sub  coordonarea  profesorului  Cornel Oprea.

Dragobetele sărută fetele – ce va încheia activitatea culturală, constă într-un moment artistic ce va fi susținut de membrii Consiliului Local al Tinerilor, coordonator profesor Marioara Zăbavă.

IMG_2155