Dragobetele la români

Publicat: 26 februarie 2016

Biblioteca Județeană “Marin Preda”  Teleorman,  a  organizat  miercuri,

24 februarie 2016, ora 10, o serie de manifestări cultural-artistice  dedicate sărbătorii dragostei la români – Dragobetele.

Au fost vernisate  următoarele expoziții: Dragostea în literatură – expoziție de carte din patrimoniul bibliotecii,  Portul popular românesc – expoziție de desene realizate de elevi de la Școala  gimnazială Mihai Viteazul Alexandria și  expoziția de grafică  Dragobetele: Iubește românește!, realizată de elevi de la Liceul  Teoretic Constantin Noica din  Alexandria, coordonator profesor Cristina Mihaela Purcărea.

Programul  a  constat  în  Declarații de dragoste,  moment susținut de elevi de la Liceul Teoretic  Constantin Noica Alexandria, coordonator  profesor Cristina Mihaela Purcărea.

Sub genericul  De Dragobete,  Cătălina Berbec, Anița și Andreea, eleve  la același liceu, au susținut  un moment muzical coregrafic, sub  coordonarea  profesorului  Cornel Oprea.

A urmat un  moment artistic  Dragobetele sărută fetele – susținut de membrii Consiliului Local al Tinerilor, cu implicarea elevului Vlad Budurea, președintele  Consiliului elevilor, sub  coordonarea   doamnei  profesor  Marioara Zăbavă.

Un moment muzical de excepție,  susținut de instrumentistul Florin Aldea și solistul vocal Cezar Bîrsănel, a încheiat  sărbătoarea dedicată dragostei.

Imagini de la eveniment

IMG_2200 IMG_2225 IMG_2227