Biblioteca pentru adolescenți (17-18 mai 2022)
Biblioteca Județeană “Marin Preda” Teleorman, instituție aflată sub autoritatea Consiliului Județean Teleorman, continuă proiectul cultural “Biblioteca pentru adolescenți”, ce se va desfășura în perioada mai – decembrie 2022.
În data de 02 mai 2022, proiectul a demarat la Liceul Teoretic “Alexandru Dimitrie Ghica” Alexandria, unde s-au prezentat cele mai noi titluri achiziționate de bibliotecă pentru adolescenți, precum și serviciile de care pot beneficia aceștia ca și utilizatori.
Marți, 17 mai 2022, ora 10.00, reprezentanți ai bibliotecii se vor întâlni cu elevi și cadre didactice ai Liceului Tehnologic “Nicolae Bălcescu” Alexandria, iar miercuri, 18 mai 2022, ora 11.00, cu cei de la Colegiul Național Pedagogic “Mircea Scarlat” Alexandria.
Cu acest prilej va fi promovat și concursul de lectură destinat adolescenților – “Bătălia cărților”, aflat, anul acesta, la cea de-a VIII-a ediție.
Evenimente Recente:
- Ziua Drapelului Național al României
- „Prietenie… pe o… sfoară…” – la Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alexandria
- Ziua Universală a Iei
- Prietenie… pe o… sfoară… – la Școala Gimnazială Nr. 7 Alexandria
- Cartea de vacanță
- Dezvoltarea competențelor digitale de bază pentru cetățeni – DigitalSTARs
- Prietenie… pe o… sfoară
- Vacanța mare a început la bibliotecă
- Premierea tinerilor câștigători ai Concursului de creație literară pentru adolescenți
- Dai o șansă … prin lectură