Bucurie de Crăciun

Publicat: 18 decembrie 2023

Luni, 18 decembrie 2023, s-a desfășurat cea de-a doua activitate în cadrul proiectului dedicat sărbătorilor de iarnă – Bucurie de Crăciun.

Elevilor clasei a II-a C de la Școala Gimnazială Ștefan cel Mare, însoțiți de doamna prof. înv. primar Geantă Florentina, le-au fost prezentate informații despre însemnătatea zilei de 25 decembrie – Crăciunul, despre obiceiurile și tradițiile care au loc în această perioadă a anului în diverse zone ale țării, despre superstițiile care planează asupra sărbătorii, dar și despre pregătirile care se fac în ceea ce privește împodobirea bradului de Crăciun, cadourile pentru cei dragi și masa tradițională.

La final, elevii i-au colindat pe părinții și bibliotecarii prezenți și au primit din partea acestora mere și covrigi.