Bucurie de Crăciun
În preajma Sfintei Sărbători a Nașterii Domnului, la Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman, s-au desfășurat diverse activități menite să bucure sufletul participanților și să contureze o atmosferă de sărbătoare.
Miercuri, 20 decembrie, elevi de la Școala Gimnazială Mihai Eminescu, îndrumați de prof. Manuela Carabașu și prof. învățământ primar Ana Maria Tunaru, au prezentat o expoziție de lucrări plastice realizate în cadrul proiectului educațional Vine, vine Mos Crăciun! și au recitat poezii specifice sărbătorilor de iarnă.
Emoția și spiritul sărbătorilor au fost întreținute și de elevii Liceului Tehnologic Nicolae Bălcescu, care sub coordonarea prof. Mirela Ilicea și Cătălin Mărunțelu, au susținut un program artistic ce a cuprins colinde și dansuri populare.

Evenimente Recente:
- Ziua Universală a Iei
- Prietenie… pe o… sfoară… – la Școala Gimnazială Nr. 7 Alexandria
- Cartea de vacanță
- Dezvoltarea competențelor digitale de bază pentru cetățeni – DigitalSTARs
- Prietenie… pe o… sfoară
- Vacanța mare a început la bibliotecă
- Premierea tinerilor câștigători ai Concursului de creație literară pentru adolescenți
- Dai o șansă … prin lectură
- Scheme de finanțare pentru biblioteci pentru a deveni hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale
- Biblioteca pentru voi – Școala Gimnazială nr. 7 Alexandria