Martie, Mărţişor

Publicat: 4 martie 2022

Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman a vernisat  marți, 01 martie 2022, începând cu ora 11, la Sala de lectură, o serie de expoziții ce constituie un omagiu adus frumoasei tradiții străbune de a sărbători venirea primăverii.

Elevi de la Școala Gimnazială I. Gh. Duca Țigănești, de la Școala Gimnazială Nr. 1 Mârzănești și de la Școala Gimnazială Mihai Viteazul Alexandria, alături de preșcolari de la Grădinița cu program prelungit Nr. 6 Alexandria au împodobit biblioteca cu mărțișoare și felicitări.

Organizate sub generice precum: Mărțișoare fel de fel; Zvon de primăvară; Mărțișoare pentru mame; Zâmbet de primăvară, expozițiile cuprind obiecte realizate cu multă atenție și ingeniozitate, folosind diferite tehnici de lucru și diverse materiale.

Alături de felicitări adresate elevilor și profesorilor coordonatori, bibliotecarii de la biblioteca județeană urează tuturor Primăvară frumoasă!

Expozițiile rămân deschise publicului până la sfârșitul lunii martie.