Vizita la biblioteca
Biblioteca Județeană „Marin Preda” Teleorman a primit, miercuri, 5 noiembrie 2025, vizita unui grup de elevi din cadrul Școlii Gimnaziale Cosmești, județul Teleorman.
Elevii clasei a VI-a, însoțiți de doamna dirigintă Liana Daniela Muscă, s-au aflat pentru prima dată într-o bibliotecă, prilej cu care au descoperit universul fascinant al cărților și al lecturii.
În cadrul activității desfășurate sub egida programului „Săptămâna altfel”, copiii au fost ghidați de bibliotecarele instituției și au aflat informații despre modul de funcționare al bibliotecii, cum pot deveni utilizatori activi, precum și despre concursurile, programele și proiectele dedicate copiilor și tinerilor, derulate la nivelul bibliotecii.
Întâlnirea a fost una plină de curiozitate și entuziasm, oferindu-le elevilor o primă experiență educativă și culturală deosebită, menită să le trezească interesul pentru lectură și cunoaștere.

Evenimente Recente:
- Ziua Drapelului Național al României
- „Prietenie… pe o… sfoară…” – la Școala Gimnazială ”Mihai Eminescu” Alexandria
- Ziua Universală a Iei
- Prietenie… pe o… sfoară… – la Școala Gimnazială Nr. 7 Alexandria
- Cartea de vacanță
- Dezvoltarea competențelor digitale de bază pentru cetățeni – DigitalSTARs
- Prietenie… pe o… sfoară
- Vacanța mare a început la bibliotecă
- Premierea tinerilor câștigători ai Concursului de creație literară pentru adolescenți
- Dai o șansă … prin lectură