Ziua Internațională a Cărții pentru Copii
Marți, 2 aprilie 2025, Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman marchează Ziua Internațională a Cărții pentru Copii printr-o activitate specială dedicată celor mai tineri cititori. Evenimentul se va desfășura la Compartimentul Împrumut pentru Copii, în parteneriat cu Grădinița cu P.P. nr. 6 Alexandria și Grădinița cu P.P. nr. 4 Alexandria.
În cadrul acestei activități, doamna bibliotecar Elena Iconaru, alături de doamnele educatoare Laura Vergelea, Irina Nicolescu, Alina Boangher, Mirela Căpățînă și Maria Ceambru, vor citi preșcolarilor povești din literatura română și universală pentru copii.
Scopul acestei activități este de a încuraja dragostea pentru lectură de la cele mai fragede vârste, contribuind astfel la dezvoltarea imaginației, creativității și vocabularului copiilor. Prin intermediul poveștilor, cei mici vor descoperi lumea fascinantă a cărților și vor învața despre prietenie, curajul și bunătate.
Ziua Internațională a Cărții pentru Copii este celebrată anual pe 2 aprilie, în onoarea zilei de naștere a marelui povestitor Hans Christian Andersen. Această zi are rolul de a sublinia importanța lecturii în dezvoltarea intelectuală și emoțională a copiilor, promovând cărțile ca o sursă inepuizabilă de cunoaștere și aventură.

Evenimente Recente:
- Biblioteca de Vară – „O vară în siguranță”
- Ion Barbu – 65 de ani de la trecerea în eternitate
- Noutăți editoriale
- „Biblioteca de Vară” – „Biblioteca echilibrului interior”
- „Biblioteca de vară” – 104 ani de la nașterea scriitorului Marin Preda
- Biblioteca de vară – Primii pași în Inteligența Artificială
- Biblioteca de Vară – „O vară în siguranță”
- Biblioteca de vară – Primii pași în Inteligența Artificială
- Clubul Code Kids Teleorman – „Roboțeii Interactivi” – Modulul II
- Constantin Noica – 117 ani de la naștere