Ziua Internațională a Cititului Împreună

Publicat: 6 februarie 2024

Ziua Internațională a Cititului Împreună a fost marcată joi, 1 februarie 2024, începând cu ora 12:00 și la Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman.

Elevii clasei a III-a de la Școala Gimnazială Ștefan cel Mare din Alexandria au participat cu plăcere la sesiunile de lectură coordonate la Sala de lectură a bibliotecii de către doamna învățătoare, Carmen Costache.

Cu mult entuziasm, implicare și dăruire, elevii au lecturat fragmente din cărțile preferate. Aceștia au ales să citească din Heidi, fetița munților, A doua carte cu Apolodor, Charlie și Marele Ascensor de Sticlă, Polly și Buster, Detectivii Prichindel, Jurnalul unui puști, Charlie și Fabrica de Ciocolată și multe altele.

A fost o activitate interactivă, în cadrul căreia doamna învățătoare și elevii au enumerat și evidențiat beneficiile cititului cu voce tare.