Zilele Bibliotecii Județene „Marin Preda” Teleorman – 2025

Publicat: 14 noiembrie 2025

Cea de-a treia zi a Zilelor Bibliotecii Județene „Marin Preda” Teleorman, desfășurată vineri, 14 noiembrie 2025, a fost dedicată promovării lecturii, creativității și talentului tinerilor prin concursurile „Bătălia cărților” și „Pod peste generații”.
Evenimentele au debutat cu finala județeană a concursului de lectură „Bătălia cărților”, la cele două categorii de vârstă: copii (11–13 ani) și adolescenți (14–18 ani).
La secțiunea copii, cei 11 finaliști din Alexandria, Roșiorii de Vede și Dobrotești au participat la dezbaterea
Convinge-mă să citesc!, în cadrul căreia și-au prezentat și argumentat cartea preferată. Juriul format din prof. Alina Violeta Hagiu, Mariana Pavel și Elena Daniela Costică a desemnat-o Cititorul anului pe Teodora Maria Țuia, elevă la Școala Gimnazială „Zaharia Stancu” Roșiorii de Vede.
Premii speciale au fost acordate astfel:

  • Cea mai bună fișă de lectură – Vlad Alexandru Bolboașă, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Roșiorii de Vede

  • Cea mai bună pledoarie – Ilinca Folică, Școala Gimnazială nr. 7 Alexandria

Cartea declarată Cartea anului – copii, a fost Băiatul din ultima bancă de Onjali Q. Rauf.
La secțiunea adolescenți, cei patru finaliști au susținut prezentări convingătoare ale cărților preferate în fața juriului format din prof. Sonia Dincă, Gina Groseanu-Lungu și Monica-Ioana Cristea.
Titlul de Cititorul anului a fost obținut de Maria-Teodora Păun, elevă la Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat” Alexandria.
De asemenea, au fost acordate:

  • Cea mai bună fișă de lectură – Andreea Valentina Dinu, Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” Alexandria

  • Cea mai bună pledoarie – Alexandra Mihaela Macaciu, Colegiul Național „Anastasescu” Roșiorii de Vede

Cartea Cartea anului – adolescenți a fost desemnată Secretele pe care le-am lăsat în urmă de Soraya M. Lane.

Toți finaliștii au fost recompensați cu diplome și premii în cărți.
A urmat festivitatea de premiere a primei ediții a Concursului județean de creație literară și artistică „Pod peste generații”, organizat de Biblioteca Județeană „Marin Preda” Teleorman în parteneriat cu scriitoarea Lia Nenciu și Editura Liane Books. Concursul, structurat pe două categorii de vârstă (9–14 ani și 15–19 ani) și trei secțiuni (Poezie, Proză, Desen/Grafică), a reunit numeroși participanți, fiind acordate aproape 60 de premii.
Marele premiu al Editurii Liane Books a fost atribuit:

  • pentru proză – Maria Teodora Păun, Colegiul Național Pedagogic „Mircea Scarlat” Alexandria

  • pentru poezie – Ioana-Claudia Stănculescu, Liceul Teoretic „Al. G. Ghica” Alexandria

  • pentru grafică – Ștefan Alexandru Roșoga, Școala Gimnazială Viișoara

  • pentru pictură – Daria Valentina Burtea, Școala Gimnazială Plosca

Toți câștigătorii au fost recompensați cu diplome, trofee, medalii și cărți.
Programul zilei, care a încheiat oficial seria manifestărilor dedicate Zilelor Bibliotecii Județene „Marin Preda” Teleorman, a inclus și momente muzicale susținute de Natalia Matei, precum și dezbaterea
Vorbitul în public – emoție și autocontrol, prezentată de Alina Nicolae, profesor consilier școlar.
Evenimentele din această zi au demonstrat încă o dată importanța stimulării lecturii, a creativității și a expresiei artistice în rândul tinerilor, confirmând rolul Bibliotecii Județene „Marin Preda” ca promotor activ al culturii în comunitate.