Caravana SMURD – Fii pregătit!

Publicat: 16 iunie 2023

Caravana SMURD

Fii pregătit!

Luni, 19 iunie 2023, în intervalul orar 9.00-20.00, în Parcul Pădurea Vedea,

va avea loc activitatea Caravana SMURD Fii pregătit! derulată în cadrul Proiectului Național Cultivarea unor ecosisteme democratice prin bibliotecile publice – abordarea dezastrelor naturale și a situațiilor de urgență.

Caravana SMURD Fii pregătit! este un proiect al Departamentului pentru Situații de Urgență, derulat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU), susținut de Fundația pentru SMURD, cu sprijinul Fundației Vodafone România, în colaborare cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență Alexandru Dimitrie Ghica al județului Teleorman, Educab România, Primăria Municipiului Alexandria și Biblioteca Județeană Marin Preda Teleorman.

Caravana constă ȋn deplasarea unui centru de formare mobil în care vor fi oferite informații despre principalele dezastre naturale care pot afecta România – cutremure, inundații, incendii, despre modul în care oamenii se pot pregăti pentru a le face față, dar și sesiuni de instruire pentru acordarea de prim ajutor în situații de urgență.

La nivelul județului Teleorman, activitățile de informare preventivă vor continua cu colaborarea următoarelor biblioteci publice: Biblioteca Municipală Gala Galaction Roșiorii de Vede, Biblioteca comunală Drăgănești de Vede, Biblioteca comunală George Gană Măldăeni, Biblioteca comunală Liliana Grădinaru Peretu, Biblioteca comunală Plosca și Biblioteca comunală Buzescu.