Ziua Internațională a Cărții pentru Copii

Publicat: 1 aprilie 2026

Biblioteca Județeană „Marin Preda” Teleorman, în parteneriat cu Școala Gimnazială „Ion Preotu” Troianul, organizează în data de 2 aprilie 2026, începând cu ora 10:00, evenimentul „Ziua Internațională a Cărții pentru Copii”, în Sala de lectură a bibliotecii.

Elevii claselor a II-a și a III-a, coordonați de profesorii Cristina Vîlcu și Irina Soare, vor participa la activități interactive menite să dezvolte pasiunea pentru lectură și curiozitatea pentru cunoaștere. Programul evenimentului cuprinde:

  • Tur ghidat al bibliotecii, pentru a familiariza elevii cu spațiile și colecțiile instituției;

  • Sesiuni de lectură, în cadrul cărora cei mici vor avea ocazia să descopere povești captivante și să-și exprime impresiile.

Evenimentul promovează lectura ca instrument de educație și cultură și contribuie la formarea obiceiului de a citi de la o vârstă fragedă.

Ziua Internațională a Cărții pentru Copii este marcată anual pe 2 aprilie, începând cu anul 1967, pentru a coincide cu data nașterii celebrului povestitor danez Hans Christian Andersen.