Ziua Mondială a Mediului Înconjurător
Publicat: 6 iunie 2022
Biblioteca Județeană ,,Marin Preda” Teleorman în parteneriat cu Agenția Națională pentru Arii Naturale Protejate, Serviciul Teritorial Teleorman, a marcat vineri, 3 iunie 2022, la Sala de lectură, Ziua Mondială a Mediului Înconjurător.
Luiza Teodorescu, reprezentant al Agenției, a susținut o prezentare Powerpoint despre importanța protejării mediului, sursele de poluare, tipurile de poluare, precum și principalele arii naturale protejate din județul Teleorman.
Au participat elevi de la Liceul Tehnologic nr. 1 Alexandria, cadre didactice de la același liceu, bibliotecari și utilizatori ai serviciilor de bibliotecă.
Activitatea s-a încheiat cu vernisarea expoziției de carte Om și natură.
Evenimente Recente:
- Cartea de vacanță
- Dezvoltarea competențelor digitale de bază pentru cetățeni – DigitalSTARs
- Prietenie… pe o… sfoară
- Vacanța mare a început la bibliotecă
- Premierea tinerilor câștigători ai Concursului de creație literară pentru adolescenți
- Dai o șansă … prin lectură
- Scheme de finanțare pentru biblioteci pentru a deveni hub-uri de dezvoltare a competențelor digitale
- Biblioteca pentru voi – Școala Gimnazială nr. 7 Alexandria
- Clubul Code Kids Teleorman – „Roboțeii Interactivi” – Modulul II
- Nicolae Iorga – 155 de ani de la naștere





